Galaxy S4 Google Edition

 

Samsung’ un rekorlar kıran yeni amiral gemisi Galaxy S4 26 Haziran tarihinde Amerika’ nın en büyük operatörlerinden biri olan AT&T tarafından satışa sunulacağı açıklanan ve Google Play Store’ da 649 $’ lık fiyat etiketi ile online olarak alınabilecek. Boot kilitsiz ve TouchWIZ arayüzü olmayan cihaz, saf Android 4.2.2 sürümü ile gelecek. Arayüzün olmaması ile de stabilite ve hız konusunda Android dünyasını bambaşka bir noktaya taşıyacağı beklenen Samsung Galaxy S4 Google Edition’ ın test sonuçlarını da cihazın deneme sürümleri çıktıkça buradan sizlerle paylaşacağım.
İşte tam bu noktada eleştiriler Google’ a yöneltilmeye başlandı. Google Play Store üzerinden satılan Nexus cihazlar genelde hep uygun fiyat ve herkesin ulaşabileceği bir seviyede oluyordu. Geçtiğimiz yıl satılan LG Nexus4’ün Play Store’ da 8 GB’ lık versiyonu 299 $’ dan, 16 GB versiyonu ise 349 $’ dan satılmıştı. 7 inçlik Nexus Tablet ise sadece 199 $ dan satılarak Android severlerde müthiş bir memnuniyet ve satış başarısı yakalamıştı.
Tabi ki burada piyasa şartlarını ve Samsung Galaxy S4’ ün de zaten bu fiyatlara Amerika’ da satıldığını belirtmekte fayda var. Google’ ın bu telefonu daha ucuza satması ile birlikte kimse TouchWIZ arayüzü için fazladan para vermeyi kabullenmeyecektir. Ayrıca şöyle bir ayrıntı var ki; Google, Google Edition olarak nitelendirilen bu cihazı Nexus adı altında satmayacak. Yeni Nexus cihazın Motorola tarafından yapılacağına ise kesin gözüyle bakılıyor.
Her ne olursa olsun, her ne denirse densin şu anki en hızlı Android cihazın saf 4.2.2 ile nasıl bir performans sergileyeceğini çok merak ediyorum ve ülkemizde de bu cihazın satılmasını heyecan içinde bekliyorum.