Everest Nano310

Binlerce ek yazılıma destek sunan Google Android işletim sistemi, artık televizyonuzun ekranında.

 Everest’in geliştirmiş olduğu Nano310 ailesi akıllı televizyon ürünleriyle, tüm televizyonları akıllı hale getirebilmeniz mümkün. Üstelik işletim sistemi olarak Google Android tercih edildiği için akıllı telefonlarda kullanılan tüm uygulamaları televizyonunuzda kullanabilmeniz de mümkün. Sosyal platformlara bağlantılar, dosya paylaşımı ve HD çözünürlükte videoların oynatımı gibi saymakla bitirilmeyecek özelliklerden de bahsedebilmek mümkün. Everest Nano310 ailesinin en önemli ve sıra dışı özelliklerinden biri de hareket algılayıcılı bir uzaktan kumanda ile gelmesi. Böylece fare imlecini uzaktan kumanda ile yönetmek eziyet olmaktan çıktığı gibi, eğlenceli Android oyunlarını oynamak da bir oyun konsolunu aratmıyor. Her şeyden önce milyonlarca kişiyi peşinden sürükleyen meşhur Android oyunlarını artık televizyonunuzun dev ekranında oynayacaksınız.

 Everest Nano310 ailesinde bulunan modellerde ARM’ın 800 MHz çalışma frekansına sahip Cortex A9 işlemcisi bulunuyor. İşlemciyi daha ziyade üst seviye tabletlerden yakından tanıma fırsatı bulduk. 256 MB sistem belleğine ve 1 GB kapasitede depolama alanına sahip olan Android TV Box’larda şimdilik 2.3 sürüm yazılım bulunuyor ancak 3.2’ye ve daha yeni sürümlere yükseltmek mümkün olabilecek. Ağ bağlantısı 10 / 100 Mbit’lik bir adaptör ile sağlanıyor ve bağlantı, görüntü kirliliği yaratmaması adına arka tarafta sunuluyor. Arka tarafta bulunan diğer detaylarsa adaptör bağlantısı, AV çıkışı (tüplü televizyonlar için), HDMI çıkışı ve yeniden başlatma tuşu şeklinde. Ön tarafta ise durum LED’i, uzaktan kumanda algılayıcı, ağ iletişimi göstergeleri, SD / MMC bellek kartı yuvası ve iki adet USB bağlantısı bulunuyor. 

 Kutudan gelen uzaktan kumanda tercih edeceğiniz modele göre siyah veya beyaz renkte olabiliyor. Kumanda ilk bakışta oldukça sade gibi görünüyor ve üzerindeki tuşlar asla kafa karıştırmıyor. Asıl güzel olan tarafta hareket algılama teknolojisi. Ekrandaki fare imlecinizi sadece bilek hareketleriyle yönlendirebilmeniz mümkün. Daha kolay bir menü kullanımı sağlanacağı gibi, daha önceden de belirttik oyun oynarken bir oyun konsoluna benzer bir zevki elde edeceğinize şüpheniz olmasın.

 
 Dünyada en çok kullanıcıya sahip işletim sistemlerinden biri olan Google Android’e sahip olan Everest Nano310’un kurulumu oldukça basit. Kendinizi bir akıllı telefonu ilk aldığınız andaki gibi hissedebilirsiniz çünkü Google Android’in yoğun şekilde kullanıldığı yerlerden biri de akıllı telefonlar. Dilerseniz kablosuz ağ kullanabilme şansınız da var ancak ek bir adaptör gerekli. Milyonlarca kullanıcısı olan Google Android’in uygulama marketi olan Google Play’de bugün 600 bini aşkın ücretli ve ücretsiz uygulama olduğu biliniyor. Cihazınızı televizyona ve internete bağladıktan sonra menüler üzerinden uygulamaları indirebilir ve keyfine varabilirsiniz. İsterseniz daha önceden indirilmiş olan uygulamaları da bellek kartları ve USB bellekler ile transfer edebilme şansınız bulunuyor.