Akıllı telefonlarda rastladığımız sesli asistanlar, Android ve IOS’tan sonra şimdi de Windows Phone 8’e geliyor! Kullanıcısıyla arkadaş olmaya hazırlanan “Cortana” WP 8’de!
Apple’ın iki nesil önce tanıttığı iPhone 4S ile birlikte sunduğu sesli kullanıcısı asistanı “Siri” ile büyük bir beğeni toplamıştı. iPhone 4S’i tam anlamıyla bilen birine sorulabilecek tüm sorulara yanıt verebilenSiri, aynı zamanda günlük hayatta merak ettiğiniz sorularınızı veya telefonunuzdan istediğiniz işlemleri gerçekleştiren bir yardımcı.
IPhone 4S’in ardından iPhone 5/5S/5C’de de görülen Sirinin dilleri arasında henüz Türkçe desteği bulunmuyor. Geçtiğimiz yıl getirilen güncelleme ile birlikte kadın sesi de eklenen kişisel asistan,Android’in Google Now’ına karşı güçlü bir rakip olarak gösteriyor. Mobil işletim sistemleri arasında hızla yükselişe geçen Windows Phone 8’in bu alanda çalışan rakiplerine cevabı fazla gecikmeden geldi.
Microsoft’un 2001 yapımı başarılı oyunu Halo’daki bir karakterin adı olan Cortana, ilk adımda kullanıcısına Siri ve Google Now gibi bir asistanlık hizmeti sunuyor olacak. ZD.Net’in haberine göre yeni asistan, Windows 8.1’in tanıtım günü kullanılabilir hale gelecek. Yeni masaüstü platformunun 8.1ile eş zamanlı olarak mobil platformun da güncelleneceği biliniyor.
Peki siz Windows’unuzda bir asistana sahip olmak ister misiniz?
Bundan önceki yazımız olan “ PES 2014 XBox Live Demo Yayınlandı ” yazımızı okudunuzmu?