Yine serserilik peşinde olan ABD telefon piyasasını 2 günde alt üst etti. Huawei ve Google’de dahil olmak üzere herkes şaşkın.

Google ve Huawei’den gelen açıklamalarda piyasadaki telefonlarda Google Play Store ve diğer servislerin sorunsuz çalışmaya devam edeceği belirtilirken, Huawei’nin önümüzdeki dönemde ne yapacağı oldukça merak ediliyor.

ABD yine herkesi şaşkınlığa uğratarak Ticaret Bakanlığından yapılan açıklama ile yasağı 90 gün erteledi. Bu 3 aylık süre zarfında Huawei, Ticaret Bakanlığı’nın erteleme kararı sona erene kadar akıllı telefonları için Android Q sertifikalarını almayı başarırsa, cihazlar Google’ın yeni işletim sistemi sürümüne sorunsuz bir şekilde güncellenebilir.

Söz konusu piyasaya sürülecek yeni telefonlar olduğunda ise Huawei’nin eli kolu bağlı. Google’dan onay almadan Android işletim sisteminin Play Store gibi servislerini kullanması mümkün değil.

Honor 20 serisi ve Huawei Mate X katlanabilir telefon için önceden onay aldığı için bu telefonlarda bir sorun olacağı gözükmüyor. Fakat ABD’nin serserilikleri neye dayanarak yaptığı ve amacının ne olduğu konusunda soru işaretleri olduğu için Huawei’nin yeni bir işletim sistemi ve uygulama merkezi yapıp Google’ye olan bağlılığını kesmesi gerekiyor.