Bir Helikopteri Sadece Bir Türk Ters  Uçurabilir..  

Yıl 1990 Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Sikorsky S-70 model helikopterleri ilk kez teslim alıyor. Teslimat sırasında ya da sonrasında Sikorsky mühendisleri, S-70 modelinin loop hareketini yapamayacağı uyarısında bulunuyorlar.

TSK içerisindeki pilotlar da bu hareketin bu modelle de mümkün olduğunu söylüyor. Sonrasında mühendis cevap veriyor ”bunu ben çizdim,mümkünatı yok yapamaz, İmkansız ”.

Türk Pilotları ise Skorsky Yetkililerine gülüyorlar ve yaparız şeklinde iddialaşmaya başlıyorlar.

Daha sonrasında askeriyenin üst makamları ile de bu konuşuluyor ve bu iddia teste tabi tutuluyor.

Sonucu mu :

Hakikaten Sikorksy S-70′e takla attırıyorlar havada, skorsky şirketinin yetkililerinin dilleri tutuluyor şaşkınlıktan bir süre konuşamıyorlar. Ancak sonrasında maruz kaldığı stresten ötürü helikopter bir daha dikiş tutturamıyor.Ancak deneyden sonraki helikopterin yerine de sıfır bir helikopter gönderiliyor

Bu yaşanan olaydan sonra Sikorsky mühendisleri bunu nasıl yaptıklarını soruyorlar ve şu cevabı alıyorlar: “Biz Türk Askeriyiz Türk Jandarmasıyız”.
Bu olaydan sonra yukarıda gördüğünüz fotoğrafı Sikorsky şirketi S-70′lerin tanıtımı için kullanmaya başlıyor,Satış yapılan Tüm ülkelere bu fotoğraf gösterilip bir nevi hava atılıyor.

”Alıcı ülkeler bu hareketi yapan pilotu soruyorlar, bunu bu şekilde kim yaptı nasıl bu şekilde takla atabildi diye” yetkililer her defasında şu cevebı veriyorlar ” Nasıl yaptıklarını bizde bilmiyoruz tek bildiğimiz Onlar Türk’ler..

Bir Türk evladının neler yapabileceğini hayatın her kısmında görebilirsiniz…