Geliştiricilerin bilgi ve paylaşım havuzu olarak kullandığı GitHub, bir çok projeyi içinde barındırması ile geliştiricilerin, tasarımcıların ve programcıların bilgi merkezi haline geldi. GitHub hem kendi bünyesinde barındırdığı hem de diğer kullanıcıların seçimi ile dünyanın en meşhur 10 programlama dillerini açıkladı.

10-Ruby

Ruby, kullanımı basit olmaya odaklanan açık kaynaklı bir programla dilidir. Ruby’i geliştirmek için en sevdiği programlama dillerinin hoşuna giden kısımlarını harmanlayan Yukihiro “Matz” Matsumoto tarafından geliştirilmiştir. 1995 yılında piyasaya sürülmüştür ve o zamandan beri Ruby diline dayanan birkaç konferans ve buluşmalar ile Ruby programla dili daha popüler hale gelmiştir.

9-C

C, 1972’de Dennis Ritchie tarafından geliştirilen, günümüzde de hala kullanılan en eski programlama dillerinden birisidir. Çok çeşitli bilgisayar sistemlerini ve donanımlarını programlamak için genel amaçlı bir dil olarak tasarlanmıştır. Java, PHP ve JavaScript dahil olmak üzere birçok popüler dilin kökleri C’dir.

8-Shell

Shell özellikle BT departmanında popüler olmuştur ve doğrudan işletim sistemine ne yapacaklarını söyleyen komutlar yazmanızı sağlar. Uzaktan programları yüklemek veya kaldırmak gibi genel işlemleri otomatikleştirmek için kullanılıyor. Dosyaları yönetmek, yedeklemek ve kopyalamak için de kullanılabiliyor.

7-TypeScript

TypeScript, Microsoft tarafından geliştirilen ve tutulan açık kaynaklı bir programlama dilidir. Sadece en popüler dillerden biri değil, aynı zamanda en hızlı büyüyenlerden birisidir. Benzer sözdizimi ve anlambilimiyle, JavaScript’e çok benziyor. Ayrıca geliştiricilerin büyük ölçekli uygulamalar  oluşturmasına yardımcı olan daha güçlü özelliklere sahiptir. Microsoft’un GitHub’daki en iyi açık kaynak projesi olan ücretsiz kod editörü Visual Studio Code tarafından da destekleniyor.

6- C++

C++ programlama dili C’den ayrılır ve neredeyse 1979 yılına kadar dayanır. Bjarne Stroustrup, doktora tezi üzerinde çalışırken C’ye ek özellikler eklemenin bir yolu olarak bu programlama dilini geliştirdi. Bugün hala yaygın olarak kullanılıyor. Birçok işletim sistemindeki, tarayıcıdaki ve oyundaki ana dil olarak yer alıyor.

5- C#

C-Sharp olarak telaffuz edilen C#, Anders Hejlsberg liderliğindeki bir ekip tarafından Microsoft ile birlikte geliştirilmiştir. Programlama dili Java’ya benzer. Mobil uygulamalarda, oyunlarda ve kurumsal yazılımlarda kullanılır.

4- PHP

PHP’nin açılımı Hypertext Preprocessor’dur. Web geliştirme ve etkileşimli web sayfaları oluşturmak için kullanılan açık kaynaklı bir programlama dilidir. Ayrıca veritabanları ile iyi çalışır. Facebook ve Yahoo tarafından kullanılmıştır.

3- JAVA

Java ilk olarak 1995 yılında Sun Microsystems tarafından geliştirildi ve daha sonra Oracle tarafından satın alındı. Bu açık kaynak dili, Twitter ve Netflix gibi şirketler tarafından kullanılıyor ve büyük şirketlerde bir standart haline geldi. Geliştiriciler mobil ve web uygulamaları, oyunlar ve veritabanı içerikli yazılımlar geliştirmek için Java’yı kullandılar.

2- Python

Python hem en popüler programlama dillerinden hem de en hızlı büyüyen dillerden biridir. Popülerlik açısından, geçen yıl üçüncü sıradan 2019’da ikinci sıraya yükseldi. Bu açık kaynaklı programla dili, yapay zeka uygulamaları ve veri bilimi için sıkça kullanılıyor. Ayrıca başlangıç olarak kolay olduğu için sıkça tercih ediliyor.

1- Javascript

JavaScript, dünyadaki en popüler programlama dili olmaya devam ediyor. Çünkü web sayfaları oluşturmak için kullanılan ana dillerden biri. Web sitelerini etkileşimli kılmaya yardımcı oluyor. Ayrıca oyun geliştirmek için de kullanılabiliyor. Geliştiriciler bu programlama diline bayılıyor çünkü az yer kaplıyor, esnek ve güçlü.