İlk olarak bitcoin nedir sorusu ile başlayalım. Kısaca herhangi bir resmi kuruluş ile bağlantısı olmayan sanal para birimidir.

2009 yılında Satoshi Nakamoto isimli biri ya da birileri tarafından sisteme sokuldu. Bitcoin’in para birimi haline gelmesiyse herkes tarafından kabul edilip değer görmesiyle oldu. Çünkü sınırlı sayıda üretiliyor. Bir şey kabul edilir ve değer verilirse, azsa ve ilgi görüyorsa kıymeti yükselir. Bitcoin başlangıçta sadece deep web’de kullanıldı.

Satoshi’nin kim olduğunu, ne olduğunu bilmiyoruz. Kadın mı, erkek mi, yoksa birkaç kişiden oluşan bir grup mu, belli değil. Hakkında türlü türlü spekülasyonlar var ama bugüne kadar net bir bilgiye ulaşmış değiliz. Sonuç olarak Bitcoin herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimidir. Virgülden sonra 100-milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilir. Ayrıca Derin Ağ’da en çok kullanılan para birimidir. Küresel piyasalarda, Dolar ve Euro’ya alternatif olarak lanse edilen Bitcoin‘in sembolü ฿, kısaltma ise BTC‘dir.

Enflasyon ve çökme riskinin düşük olması, basit, güvenilir ve iz sürülemez* (anonim) olması bitcoin’in en temel avantajlarındandır.

Bitcoin protokolü, bitcoin’in çalışmasını sağlayan algoritmalar gereği madenciler tarafından yalnız 21 milyon Bitcoin yaratılabilir. Ama bu Bitcoinler daha küçük parçalar haline bölünebilir. Bölünebilecek en küçük miktar bir Bitcoin’in yüz milyonda biridir ve bu birime Bitcoin’in kurucusunun adı olan ”Satoshi” denir.

Bitcoin Güvenilir Midir?

Bitcoin’in belli bir protokole bağlı olması sayesinde yaptığınız her işlem baştan sona şifrelenir. Şifrelenen zincir üzerindeki bütün işlemler kayıt altına alınır. Cüzdan bilgileriniz kaybetmeniz veya bilgisayarınızın hacklenmesi gibi kullanıcı hataları dışında sistemin güvenlik konusunda hiç bir açığı bulunmamaktadır.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Siz değerli kullanıcılarımızın kolayca nasıl bitcoin alabileceğini anlatacağım. Yukarıda biraz bahsetmiştim ama şimdi biraz daha detaya inelim. Bitcoin sahibi olmanın iki yolu vardır: platform üzerinden gerçek para birimleri karşılığı satın almak veya “mining” yöntemi ile yani madencilik sonucu ödül olarak almak.

Peki bitcoin madenciliği nedir? Bitcoin üretim işlemidir. Finansal transferleri sağlayan, yapılan finansal işlemleri onaylayan ve yeni Bitcoin’lerin üretimini sağlayan bir yapıdır. Bitcoin madenciliği (BTC Mining), Blockchain (Blok Zinciri) teknolojisiyle işler. Zincirdeki full node’lar sayesinde Genesis Bitcoin’den itibaren gerçekleşen bütün işlemler kayıt altında tutulur ve Miner Node’ların anlık çözmeye çalıştıkları problemlerle Bitcoin üretme işlemi gerçekleşir. Bitcoin madenciliği yapan kişiler madenci (miner) olarak isimlendirilir.

Şimdi ise platform üzerinden gerçek para birimleri karşılığında nasıl alınır ve nelere dikkat etmemiz gerekiyor bunu kısaca açıklayalım. Öncelikle güvenli bir platform bulmanız gerekiyor ve özellikle bulduğunuz platformun adres çubuğunda yeşil renkli SSL sertifikasının bulunduğundan emin olun. Ben sizlere bildiğim, güvendiğim btcturk.com’dan bahsederek bitcoin alış satış işlemini anlatayım.

Tabiki ilk önce BtcTurk.com’dan bir hesap oluşturuyoruz 🙂

Hesabımızı oluşturduktan sonra işlem yapabilmek için hesabımızı onaylatmamız gerekiyor. Bu işlemde bir kağıda günün tarihini ve BtcTurk yazarak yüzünüz ve kağıdın görüneceği şekilde selfie çekilip btcturk sitesine eklemek. Onay süresi 5-10dkyı geçmiyor.

İkinci olarak Papara.com’dan bir hesap oluşturup onaylatıyoruz. Onaylatma işlemi kimlik bilgilerinizle saniyeler içinde tamamlanıyor. Ve içine hesap kartımızdan veya atmden havale yaparak para yüklüyoruz. İlk defa alıp deniyecekler için 100TL civarı yükleyip sistemi öğrenmelerini tavsiye ederim. Bu arada Papara.com kolaylıkla para alıp gönderebileceğiniz güzel bir site 🙂

2 hesabımızda onaylandıktan sonra btctürk hesabımızdan varlıklarımıza girip TRY kısmına yatır diyerek para yüklemesi yapıyoruz. (Papara.com’dan aktaracağız)

Daha sonra papara seçeneğini seçip yatırmak istediğiz tutarı yazıp TRY yatır diyoruz ve para btctürk hesabımıza geçmiş oluyor. Son olarak Bitcoin alma işlemimiz kaldı.

Bitcoin almak içinde Kolay Al-Sat Menüsüne girerek kutucuğa kaç TRY’lik BitCoin alacaksak o tutarı girip BitCoin al tuşuna basarak BitCoinlerimizi alıyoruz ve yükseldiğini izleyerek(İnşallah) oturduğumuz yerden para kazanmanın keyfini çıkarıyoruz 🙂

Ben 14.05.2019 tarihinde 1 BitCoin 48.900TL civarındayken 121TL’lik(0.00247163 Satoshi) BitCoin satın aldım ve şu an 53.600seviyelerine kadar geldi. 2 haftalık karım 8TL. Aslında durum büyük oynayan büyük kazanır’a dayanıyor ama başlanğıçta bilgimiz olmadan kendimizi riske atmaya gerek yok. Sürekli takip etmek gerekli tavsiyem saat başı kontrol edin baktınız çok fazla düşmeye başladı hemen sitelerden yorumları takip edin ve duruma göre satın veya bekletin…